kuşburnu

Kuşburnu

Kuşburnunun bilinen faydaları, hangi hastalıklar iyi geldiği ve kuşburnunun kullanım şekli.

Cuma, 31 Ağu 2012 yorum ekle yorumlara git

Kedi Otu Bitkisi

Kedi otu bitkisinin faydaları, hangi hastalıklara iyi geldiği ve kullanım şekilleri anlatılıyor.

Kara Halile Bitkisi

Kara halile bitkisinin faydaları, nelere iyi geldiği ve hangi hastalıkları iyileştirmek için kullanıldığı yer alıyor.

Kara Çalı Dikeni Bitkisi

Fırfır ve çarkıfelek adlarıyla da anılan kara çalı dikenli bitkisinin faydaları ve nelere iyi geldiği anlatılıyor.

Kakule Bitkisi

Kakule bitkisi hakkında bilgiler, faydaları, zararları ve kakuleyi kullanan kişiler üzerindeki etkileri.

Hünnap Bitkisi

Hünnap bitkisi bilinen faydaları, hangi hastalıklar iyi geldiği ve Hünnap bitkisinin kullanım şekli.Tarih : Cuma, Ağustos, 2012
Yazar : Yönetici
Okunma Sayısı :
Yorum Sayısı : Yorum Yok
Kuşburnu, dünya genelinde en çok Avrupa, Afrika ve Asya’da yetişen bir bitkidir.Yapısı yetiştiği coğrafya nedeniyle oldukça tüylü ve tohumludur. Kuşburnu bitkisi sonbahar mevsiminde olgunlaşır. En önemli özelliği; C vitamini bakımından dünyanın en zengin bitkileri arasındadır. Meyve olarak tüketildiği gibi kurutulup çay olarakta tüketilebilir.

Kuşburnu
Kuşburnu dünya genelinde gıda maddesi olarak kullandığı gibi birçok tıbbi hastalığın tedavisinde de bitkisel ilaç olarak kullanılır. Kuşburnu bitkisinin çayı,yağı,reçeli,ezmesi ve hoşafı yapılmaktadır. Dünyada en faydalı 20 bitki arasında gösterilen kuşburnu bitkisinin birçok faydası vardır. Kuşburnu

Kuşburnunun Faydaları

  • Cilt ve yara iltihaplanmalarında oldukça faydalıdır; taze kuşburnu bitkisi ciltteki iltihaplanmalara sürüldüğünde kısa sürede iyileşme görülmektedir.
  • Romatizma ve eklem rahatsızlıklarının tedavisinde etkilidir; kuşburnu bitkisinin eklem kireçlenmelerinin tedavisi ve romatizma ağrılarının giderilmesindeki faydaları klinik araştırmalarla kanıtlanmıştır.
  • Grip ve soğuk algınlığı tedavisinde etkilidir; içerdiği C vitamini ile gribal enfeksiyonlar ve soğuk algınlığı tedavisinde etkili bir tedavi yöntemidir, hastalıktan önce tüketildiğinde ise bu hastalıklara karşı vücudun direnç kazanmasını sağlar.
  • Kanser ve kalp rahatsızlıklarına karşı vücudun bağışıklık kazanmasını sağlar; sık sık kuşburnu bitkisi tüketen bir kişinin kanser olma ihtimali diğer insanlara göre daha azdır.
  • Akciğerleri temizler, akciğerde leke oluşumunu engeller ve bronşları açar; özellikle bronşit hastaları için inanılmaz bir tedavi yöntemidir.
  • İdrar yolları enfeksiyonlarını iyileştirir; idrar esnasında oluşan ağrı ve yanmaların tedavisinde etkilidir.

Kuşburnu nasıl kullanılır

Kuşburnu bitkisi genellikle kurutulup çay olarak tüketilir ama kuşburnu çekirdeği yağı, kuşburnu reçeli, kuşburnu hoşafı, kuşburnu ezmesi de dünya genelinde sıkça tüketilir. Faydalarının yüksek düzeyde olabilmesi için taze bitki halindeyken tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

Kuşburnu çayının birçok faydası vardır ve kuşburnunun kullanım şekilleri içerisinde oldukça büyük pay sahibidir. Basur(hemoroid) hastalarının kullanmaları önderilen kuşburnu çayını sağlığınız için içmeniz önerilir. Kuşburnu

Yarım litre(yaklaşık 500 gram) kaynamış su içerisinde kurumuş ve ezilmiş 2 yemek kaşığı kuşburnu ekleyin ve 10 dakika bekleyin. Daha sonra içerisine acı olma ihtimali ve farklı lezzet aramak isteyenler için bal ilave ederek afiyetle için.

Kuşburnunun zararları : Kuşburnunun bilinen bir yan etkisi yoktur ancak çok fazla kullanıldığı zaman yan etkileri olabilir. Ayrıca dalından koparıldığı gibi yediğiniz kuşburnu kaşıntı yapabilir.

Kuşburnu ile ilgili sorular

Yukarıdaki yazıda yer alan hiçbirşeyi uzman doktor önerisi olmadan uygulamamanız gerektiğini unutmayın (özellikle hamilelerin). Hiçbirşeyden sitemiz sorumlu değildir.
 
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok
*