Sumak

Sumak

Genellikle baharat olarak kullanılan sumağın faydaları, zararları ve sumağın kullanım şekli.

Cuma, 14 Eyl 2012 yorum ekle yorumlara git

Keten tohumu

Keten tohumumun faydaları, hangi hastalıklara iyi geldiği, kullanımı ve çeşitli bilgiler yer alıyor.

Ispanak

Ispanağın faydaları, hangi hastalıklara iyi geldiği, kullanımı ve ispanak hakkında genel bilgiler.

Enginar

Enginarın hangi hastalıklara iyi geldiği, kullanımı, içeriği ve enginarın vücuda faydaları.

Elma yağı

Elma yağının faydaları, hangi hastalıklara iyi geldiği, vücut için önemi ve elma yağının kullanımı.

Ceviz ve ceviz yağı

Ceviz ve cevizden elde edilen yağın faydaları, zararları, nelere iyi geldiği ve ceviz hakkında bilgiler.Tarih : Cuma, Eylül, 2012
Yazar : Yönetici
Okunma Sayısı :
Yorum Sayısı : Yorum Yok
Ülkemizde oldukça yaygın olan ve Güneydoğu Anadolu’da yetiştirilen sumak, kışın yapraklarını döken ağaççıklardır. Bu ağaççıkların boyu genellikle 3 metreye kadar ulaşır. Antepfıstığı ailesinden olan ve kışın yapraklarını döküp, her mevsim yeşil kalabilen bir bitkidir. Çiçekleri sarı-yeşil karışımı, yaprakları kırmızı renkte ve ekşi tadı bulunan bu bitki, çalı tipi ağaçlar cinsindedir. Sumak ve faydaları

Ülkemizde genellikle derici ve boyacı sumağı sık görülür, bu çeşit yetiştirilir. Bodur haline gelmiş ağaçların yapraklarının kurutulmasıyla elde edilen sumak, özellikle salatalarda kullanılarak farklı lezzet katmaktadır.

Kırmızı çiçekli sumak bitkisi

Kırmızı çiçekli sumak bitkisi

Sumağın meyvesi, boyut olarak bir mercimeğe benzer. Çokça türü olan sumağın yaklaşık olarak 150 türü bulunmaktadır. Tetre, tatari, tetere, tirimli, tetri, tahru, tavru, terici ve tutuba sumağı oldukça yaygındır. Sumak türlerinin fazla olması dışında, bir çoğu zehirlidir ve sağlığa olumsuz etki yapar. Ayrıca sumak bitkisi, ülkemizin dış ticaret ürünleri arasında yer almaktadır.

Sumağın faydaları

  • Sumak iştah açıdır. Ekşi tadı sayesinde birçok kişide iştah açıcı olarak kullanılıyor.
  • İshali durdurur, bu sayede ishali bulunanlar için kullanımında fayda vardır. Sumak ve faydaları
  • idrarını kaçıran insanlar için oldukça yararlıdır. İdrar tutamama hastalığının bir numaralı ilacı sumaktır.
  • Antidoksin özelliği taşır, mikroplardan vücudu korur.
  • Hazımsızlık problemi çekenlerin kullanması önerilen sumak kullanımı sonrası ferahlık hissi verir.
  • Sumak, kandaki şeker miktarını da düşürmektedir. Fazla kullanımı ise insan üzerinde kabızlık yaratmaktadır. Tansiyonu olan kişilerin kullanmaması gereken sumak, kanı dinlendiren etkiye sahiptir.

Sumak bitkisinin kullanımı : Sumak ülkemizde genellikle baharat ürünü olarak salatalarda kullanılır ve tıbbi olarak da etkisi bulunmaktadır. Sumak bitkisinin kırmızı yaprakları suda kaynatılıp gargara yapılması, boğaz ve dişeti hastalıklarına çok iyi gelmektedir. Ancak sumak kaynatılıp içilirse zehirlenmelere karşı antikordur.

Sumağın zararları : Sumak bitkisinin önemli görülen iki zararı, yan etkisi vardır. Bunlardan birincisi tansiyon hastalarına verdiği zarar ikincisi ise çok fazla tüketimi sonucu kişiye verdiği kabızlıktır. Bu yüzden tansiyon hastaları ve kabızlık problemi yaşayanların dikaktli tüketmesi gerekir.

Yukarıdaki yazıda yer alan hiçbirşeyi uzman doktor önerisi olmadan uygulamamanız gerektiğini unutmayın (özellikle hamilelerin). Hiçbirşeyden sitemiz sorumlu değildir.
 
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok
*