Leblebi

Leblebi

Leblebinin faydaları, kullanımı, hangi hastalıklara iyi geldiği, zararları ve leblebi ile ilgili geniş bilgiler.

Cuma, 14 Eyl 2012 yorum ekle yorumlara git

Keten tohumu

Keten tohumumun faydaları, hangi hastalıklara iyi geldiği, kullanımı ve çeşitli bilgiler yer alıyor.

Ispanak

Ispanağın faydaları, hangi hastalıklara iyi geldiği, kullanımı ve ispanak hakkında genel bilgiler.

Enginar

Enginarın hangi hastalıklara iyi geldiği, kullanımı, içeriği ve enginarın vücuda faydaları.

Elma yağı

Elma yağının faydaları, hangi hastalıklara iyi geldiği, vücut için önemi ve elma yağının kullanımı.

Ceviz ve ceviz yağı

Ceviz ve cevizden elde edilen yağın faydaları, zararları, nelere iyi geldiği ve ceviz hakkında bilgiler.Tarih : Cuma, Eylül, 2012
Yazar : Yönetici
Okunma Sayısı :
Yorum Sayısı : 1 Yorum
Leblebi : Ülkemizde kuruyemişler arasında lider olan yemiş elbette ki leblebidir. Özellikle Çorum iliyle özdeşleşerek insanlar arasındaki popülerliğini artıran bu yemiş, günümüzde çokça tercih edilen kuruyemişler arasındadır. Tadıyla insanların beğenisini kazanan leblebi, kıvamı ve kıtır kıtır olmasıyla insanların dilinden düşmüyor. Doyurucu bir yemiş olan leblebi, özellikle bayanlarımızın bu yemiş ile ilgili başka yararlar sağlamak istemesi, bu yemişin önemini daha da artırmıştır. Leblebi

Her zaman elimizde, cebimizde taşıyabileceğimiz ve acıktığımız zamanlarda açlık hissini dindirebileceğimiz bu kuruyemişin insan sağlığına çok yararları bulunmaktadır. Her geçen gün yararları araştırılarak artırılan bu yemiş, nohudun işlenmesi ve kavrulmasıyla oluşmaktadır. Sıcak yenildiğinde ağızlarda mükemmel tat bırakan leblebinin insanlar üzerinde çokça faydası bulunuyor.

Leblebinin faydaları

 • Leblebi faydaları aslında saymakla bitmez. Leblebi en çok mideye ve kilo sıkıntısı çeken kişilerin zayıflamasına yardımcı bir yemiştir.
 • Gastrit, reflü tarzında mide rahatsızlığı olan kişilerin bol bol leblebi tüketmesi gerekir.
 • Ağrısız bir mideye sahip olmak için leblebi kesinlikle şarttır. Çünkü leblebi, midedeki özsuyu emer ve ağrıları ortadan kaldırmış olur.
 • İnsanlar genelde yemek aralarında zararlı besinler tüketirler. Bu besinlere en iyi örnek kola ve cipstir. Ancak leblebi her zaman elinizin altında olacağı için sizi bu zararlı yiyeceklerden uzak tutar ve tokluk hissi yarattığı için iştahınızı kapatır.
 • Az yemek yediren leblebi, kilolu kişilerin imdadına yetişmektedir. Tam bir tokluk hissetmek için ise, leblebi yedikten sonra su içmek en doğru seçenek olacaktır.
 • Hamilelik döneminde sütü az olan bayanların yardımcısı da leblebidir. Anne sütünü artırıcı etkisi olan leblebinin, bel ve diş ağrılarına da oldukça yararı olduğu biliniyor. Leblebi
 • Sesi güzelleştiren ve damar sertliklerini, tıkanıklıklarını önleyen leblebi, bağırsakların da hızlı çalışmasını sağlar ve bağırsak tembelliğini ortadan kaldırır.
Yukarıdaki yazıda yer alan hiçbirşeyi uzman doktor önerisi olmadan uygulamamanız gerektiğini unutmayın (özellikle hamilelerin). Hiçbirşeyden sitemiz sorumlu değildir.
 
 1. giray
  Cuma, 18 Eki 2013 zamanında 10:39 | #1

  Neden çorum leblebisi meşhurdur? (Tarih ile alakalı yani hititlerle alakalı cevap)

 1. şimdilik geri bağlantı yok
*