Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/saglikbi/public_html/wp-config.php:1) in /home/saglikbi/public_html/wp-config.php on line 3

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/saglikbi/public_html/wp-config.php:1) in /home/saglikbi/public_html/wp-config.php on line 3
Hipertansiyon (Yüksek tansiyon) - Nasıl geçer, belirtileri, çeşitleri, tedavisi, dikkat edilmesi gerekenler
hipertansiyon

Yüksek tansiyon (hipertansiyon)

Hipertansiyon(yüksek tansiyon), tedavi edilmemesi halinde ölüme götürebilecek ve genetiksel yada sonradan oluşan hastalık hakkında geniş bilgiler yer alıyor.

Pazartesi, 16 Tem 2012 yorum ekle yorumlara git

Yüksek tansiyona ne iyi gelir ?

Yüksek tansiyon hastaları için yüksek tansiyona ne gelir, yüksek tansiyon hastalığında dikkat edilmesi gerekenler yer alıyor.

Tansiyon hastaları nelere dikkat etmeli ?

Tansiyon hastaları tuz, kilo, mineral alımında dikkat etmesi gerekenler yazılmış. Merak edenler için tansiyon hastaları nelere dikkat etmeli ?

Tansiyon ölçümü

Tansiyonun nasıl ölçüleceği, ölçümden önce nelere dikkat edilmesi gerektiği yazııyor. Ayrıca 1 adet video eklenmiş.Tarih : Pazartesi, Temmuz, 2012
Kategori : Tansiyon
Yazar : Yönetici
Okunma Sayısı :
Yorum Sayısı : 4 Yorum
Hipertansiyon büyük kan basıncı ve küçük kan basıncının belirli bir dğeerin üstüne çıktığı durumlar için kullanılır. Büyük kan basıncının 150 mmHG küçük kan basıncınında 90mmHG’nin üstüne çıktığı durumlarda yükske tansiyon vardır diybiliriz.(mmHG)

Bu kan basıncının artışı elbetteki kalp ile doğrudan ilişkilendirilebilir ve kalp hastalıklarının oluşmasına sebeiyet verebilir. Bu kadar ciddi sorunlar oluşturan hipertansiyonun bir çözümü bulunmalıdır diye düşünebilrisiniz. Günümüzde ilaç tedavisi ile yüksek tansiyon dengede tutulmaya çalışılıyor. Düzenli kontroller ile birlikte kullanılan ilaç tedavisi oldukça etklli gözüküyor.

Ancak çok dikkatli davranılması gereken yüksek tansiyon hastaları bazen ihmalkar oluyorlar. Öyleki kontrollere gitmiyor, düzenli kullanması gereken ilaçlarını kullanmıyor ve hipertansiyonun ölüme götürdüğünü bazen unutabiliyor. Ölüme götüren yüksek tansiyonun önemini bilmeli ve tedavi sürecinde oldukça dikkatli olmalısınız.
Yüksek tansiyon

Yüksek tansiyonun(hipertansiyon) belirtileri nelerdir ? Yüksek tansiyonun belirtileri kendini tam anlamıyla göstermez. Örneğin baş ağrısı, baş dönmesi yada göz kararması hipertansiyonun beir belirtisidir ancak bu belrtileri görünce ben yüksek tansiyon hastasıyım demezsiniz. Çünkü bunlar birçok hastalığın belirtisidir. Gerçek manada hipertansiyonun belirtisi ise elbetteki tansiyon ölçmektir. Gündelik yaşamın hemen hemen her anında tansiyon ölçebilirsiniz. Çevrenizde bulunan sağlık ocakları, nasıl tansiyon ölçeceğiniz hakkında kurs veren yerler yada basit şekilde kullanabileceğiniz tansiyon ölçme aletleri yardımıyla kolayca tansiyonunuzu ölçebilirsiniz.

Yüksek tansiyon ilaçsız tedavi edilebilir mi ? Yüksek tansiyon ikiye ayrılır primer ve sekonder. Primer olana birincil denir ve genetiktir. Aileden geçen tansiyon hastalığının tedavisi için ilaç gerekir. Eğer ilaç tedavisi istemiyorsanız bu yanlış tutumdan biran önce vazgeçmeniz gerekir. Önemli olan tedaviniz ve sizin sağlıklı olmanızdır.

Primer yüksek tansiyon aileden geçen ve yksek tansiyon hastalarının büyük bölümünü oluşturan çeşittir. 100 hipertansiyon hastasının yaklaşık 90-95’inin primer tansiyon hastası olduğu söylenmektedir. Bu yüzden herhangi bir yaşam şekli değişikliği birincil yüksek tansiyon hastalarının tedavisinde kullanılamaz. Ancak ikincil yani sekonder yüksek tansiyon hastalarının ise bu hastalığı geçirme sebebi genetik değil hayat içerisinde ortaya çıkan bir durumdur. Buna en büyük örnek şişmanlıktır. Bu yüzden sekonder yüksek tansiyon hastalarının yaşam şekli, yeme içme düzeni yada başka bir değişiklik ile geçirdiği hastalıklar ortadan kaldırılarak hipertansiyon derdinden kurtarılması amaçlanmıştır. Sekonder hipertansiyonun genel nedeni değişik hastalıklardır.

Tedavide hangi ilaçlar kullanılır ? Öncelikle kullanılan ilaçların birincil yada ikincil hipertansiyon hastalarına göre değişiklik gösterdiğini bilmeniz gerekir. Birincil tansiyon hastaları genetiktir ve genellikle ilaçları benzerdir. Bunlara damar genişletici, pompalanan kanı azaltıcı yada her ikigörevi gören ilaçlar örnek verilebilir.Ancak ikincil yüksek tansiyonda hastalığın sebebi hastalıklardır yada başka bir durumdur. Bu hastalarda önemli olan yüksek tansiyona sebep olan hastalığı oratadan kaldırmaktır. Bu yüzden çok çeşii ilaçlar sayılabilir, hastalığa göre değişir.

Yüksek tansiyon hastaları nasıl beslenmelidir ? Yüksek tansiyon hastalarının başına bela olacak yiyecekler yağlı ve tuzlu yiyeceklerdir. Özellikle bitkisel olmayan(hayvansal yağlar) hipertansiyon hastaları için kesinlikle önerilmemektedir. Doktorunuzun vereceği tavsiye bu yönde olacaktır. Bunun yanında tuzlu yiyecekler yenmemelidir.

Yüksek tansiyon hastalarının evde dikkkat etmesi gerekenler ?

  1. Öncelikle sağlıklı beslenmek zorundasınız.
  2. Yürüyüşlerde bulunmalı, egzersizler yapmalısınız.
  3. Sigara, alokol yada kookain gibi illegal ürünlerden uzak durmalısınız.
  4. Kilo vermeye çalışmalı gerekirse diyetisyenn önerileri ile birlikle kilo vermelisiniz.
  5. Stresten uzak durmalı, sıkıntı veren olayları çözüme kavuşturmalısınız.[Stres ve inanç]
  6. Yüksek tansiyon (hipertansiyon)

Hipertansiyon tamamen ortadan kalkar mı ? Yukarıda hipertansiyonun çeşitlerinden bahis ettik. 100 kişiden yaklaşık 95’inin birincil (genetik), 5’ininde ikincil (sonradan) yüksek tansiyon sahibini olduğunu söylemiştik. Burada eğer birincil hastaysanız yani genetikselse ömür boyu bir denge gerekecektir. Kontrollere gitmeniz önerilecektir. Ancak ikincil tansiyon hastasıysanız. Hipertansiyona sebep olan hastalık yada durum ortadan kaldırılırsa hipertansiyon hastalığı derdinden kurtulmanız söz konusudur.

Hipertansiyon riski kimlerde fazldır ? Özellike risk birincil grubu oluşturan bireylerdeki sebeptir, yani ailesinde hastalık varsa.. Ailesi hasta olan kiiler riskli grubun birinci ve en önemli halkasını oluşturur. Ancak bunun yanısıra kalp damar hastaları, böbrek hastaları yada fazla kilolular riskli durubun ikinci halkasını oluşturur. Bu nedenle genellikle yüksek tansiyon hastalarının kilo vermesi, zayıflaması isetnilir. (Kilo almak istiyor ama alamıyorsanız tıklayın.)

Hipertansiyon tedavi edilmezse ne tür sorunlara yol açar? Hipertansiyon en baştada belirttiğimiz gibi ölümcül bir düzeye çıkabilir. Herhangi bir anda size kalp krizi geçirebilir. Bu yüzden hipertansionun hangi sorunlara yol açacağı değil öldürdüğünü bilmek gerekir.

Yukarıdaki yazıda yer alan hiçbirşeyi uzman doktor önerisi olmadan uygulamamanız gerektiğini unutmayın (özellikle hamilelerin). Hiçbirşeyden sitemiz sorumlu değildir.
 
*

Daha fazla Kulak-Burun-Boğaz
Geniz akıntısına ne iyi gelir ?

Geniz yada burun akıntısına ne iyi gelir, geniz akıntısı nasıl geçer ve geniz akıntısına iyi gelen bitkiler.

Kulak ağrısına ne iyi gelir ?

Kulak ağrısına ne iyi gelir, kulak ağrısı nasıl geçer, kulak ağrısına bitkisel ve doğal çözüm.

Horlama ve tedavisi

Horlamnın tanımı, insanların neden horladığı, çözüm önerileri ve horlamanın tedavisi.

Kapat