Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/saglikbi/public_html/wp-config.php:1) in /home/saglikbi/public_html/wp-config.php on line 3

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/saglikbi/public_html/wp-config.php:1) in /home/saglikbi/public_html/wp-config.php on line 3
Kan grupları ve kan alışverişi - Hangi kan krubu hangi kan grubuna kan verebilir ?
a b ab 0 kan grupları

Kan grupları ve kan alışverişi

A,B,0 ve AB kan gruplarının kendi aralarında yaptığı kan alışverişi, dikkat edilmesi gerekenler ve RH faktörü anlatılmış.

Salı, 17 Tem 2012 yorum ekle yorumlara git

Kansızlığa ne iyi gelir ?

Diğer adı anemi olan kansızlığa ne iyi gelir, kansızlık nasıl geçer, kansızlığa iyi gelen bitkiler ve doğal tedavi yöntemleri.

Kan grupları nasıl tespit edilir ?

Kan gruplarının nasıl tespit edildiği, hangi adımları takip etmek gerektiği ve kan gruplarını tespit ederken nelere dikkat etmek gerektiği yazılmış.

Hemofili

Hayat boyu tedavisi süren hemofili hastalığının nedenleri, belirtileri ve tedavisi anlatılıyor.Tarih : Salı, Temmuz, 2012
Yazar : Yönetici
Okunma Sayısı :
Yorum Sayısı : 2 Yorum
Kan grupları kişinin kanında yer alan antijenlere göre belirlenir. Eğer “a” antijeni varsa A, “b” antijeni varsa B, anitjen yoksa “0” ve her ikiside varsa AB kan grubu diyerek adlandırılır. Bunun yanı sıra birde RH faktörü vardır. Bu faktör eğer mevcutsa RH+ yoksa RH- diye isimlendirilir.

Yukarıdaki kan grupları dikkate alınırsa 8 çeşit kan grubuna sahip insan vardır. 4 tane AB,0,AB grubu ve her birini ikiye ayıran RH grupları bu 8 grubu oluşturur.
kan grupları
Çocuğun kan grubu

Öncelikle lise yada ortaokul çağındaki öğrencilere okulda hangi kan grubuna ait kişilerin hangi kan grubuna sahip çocukları olacağı öğretiliyor. Bunu kısaca açıklayacak olursak sizinde merak ettiğiniz soru varsa ortadan kalkar.

A antijenine sahip bir kan grubunun asıl yazılış biçimi A0 şeklindedir. Aynı şekilde B grubununda yazılımı B0 şeklindedir. AB ve 00 kan gruplarınında yazılımını zaten yukarıda gördünüz. Bir kan grubu belirlenirken baskınlık ön plandadır. A ve B antijenleri 0 antijenine baskın oldukları için A0 kan grubuna A kan grubu denilmektedir. Bu b içinde geçerlidir. Ancak A ve B antijenleri birbirine eş baskın oldukları için bu iki kan grubuna AB kan grubu adı verilmiştir.

Gelin bu durumu örneklerle açıklayalım;

  1. A ve B kan grubuna ait bir kadın ile erkeğin çocuklarının kan grubu ihtimalini hesaplayalım. A0 ve B0 antijenlerinden birincisinden A ikincisinden de B gelirse AB, birincisinden A ikincisinden 0 gelirse A, birincisinden 0 ikincisinden B gelirse B ve her ikisinden de 0 gelirse 0 kan grubu oluşur.
  2. AB ve 0 kan grubuna ait bir erkek ile kadının doğacak çocukarının kan grupları yukarıdaki mantık ile yapacak oursak A yada B olur.
  3. Çiftlerden her ikiside AB kan grubuna ait ise oluşacak çocuklar A,B,AB kan grubuna sahip olabilirler.Kan grupları
  4. Çiftlerden her ikiside 0 kan grubuysa oluşacak çocuklarda kesinlikle 0 kan grubuna sahip olur.
  5. Çiftlerden ikiside RH+ ise çocukları hem RH+ hem de RH- olabilir.
  6. İkside RH- ise çocuklarıda kesinlikle RH- olur.
  7. Annenin Rh- babanın ise Rh+ olduğu bir çiftin çocukları Rh- de Rh+ de olabilir.
  8. Yukarıda yazdıklarımızın dışında herhangi bir kan grubunun oluşması normal durumlar içinde söz konusu değildir.

Kan grupları arasındaki kan alışverişi

İlk olarak RH- kan grubuna ait bir kişinin RH+ kişilerden kan alamayacağını bilmeniz gerekir. Özellikle kanal7 televizyonunda sıkça karşılaşırsınız alt tarafta sıkça kana ihtiyaç duyulan kişiler için anonslar yapılıyor ve istenilen kan grubun sadece A,B,0 değerlerine değil RH değerinide bağlı olması isteniyor. Örneğin “A RH+ kan grubuna sahip…” deniliyor. Çünkü eğer RH- bir kişiye RH+ kan grubu verirseniz verdiğiniz RH antijenleri çöker ve hastanın bu durumda ölümü kaçınılmaz olabilir. İşte bu yüzden RH faktörüne bağlı olarak söylemliyiz.


Alıcının kan grubu Vericinin kan grubu
AB Rh+ THepsinden alabilir.(- yada + farketmez)
AB Rh- O Rh-, A Rh,- B Rh-, AB Rh-, (RH4dan alırsa çökelme olur.)
A Rh+ O Rh-, O Rh+, A Rh-, A Rh+
A Rh- O Rh-, A Rh- Kan grupları
B Rh+ O Rh-, O Rh+, B Rh- B Rh+
B Rh- O Rh-, B Rh-
O Rh+ O Rh,- O Rh+

Kan gruplarının asıl tespit edildiğini merak ediyorsanız ilgili bağlantıya tıklayınız.

Yukarıdaki yazıda yer alan hiçbirşeyi uzman doktor önerisi olmadan uygulamamanız gerektiğini unutmayın (özellikle hamilelerin). Hiçbirşeyden sitemiz sorumlu değildir.
 
*

Daha fazla Kulak-Burun-Boğaz
Geniz akıntısına ne iyi gelir ?

Geniz yada burun akıntısına ne iyi gelir, geniz akıntısı nasıl geçer ve geniz akıntısına iyi gelen bitkiler.

Kulak ağrısına ne iyi gelir ?

Kulak ağrısına ne iyi gelir, kulak ağrısı nasıl geçer, kulak ağrısına bitkisel ve doğal çözüm.

Horlama ve tedavisi

Horlamnın tanımı, insanların neden horladığı, çözüm önerileri ve horlamanın tedavisi.

Kapat