Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/saglikbi/public_html/wp-config.php:1) in /home/saglikbi/public_html/wp-config.php on line 3

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/saglikbi/public_html/wp-config.php:1) in /home/saglikbi/public_html/wp-config.php on line 3
Astigmat - Neden olur, belirtileri, teşhisi, tedavisi, nedir
astigmat nedir

Astigmat

Astigmat, göz yuvarlağının yuvarlak değil yumurta şeklini aldığı ve korneanın iki kesitinin farklı kırılmalar yapması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır.

Cumartesi, 21 Tem 2012 yorum ekle yorumlara git

PRESBİYOPİ

Presbiyopi göz hastalığının nedenleri, belirtiler ve presbiyopinin tedavisi yer alıyor.

Göz seğirmesi size haber veriyor

Göz seğirmesinin nedenleri, belirtileri, tedavisi ve göz seğirmesi hakkında bilgiler.

Göze iyi gelen besinler

Göz sağlığı için öneriler, göze iyi gelen besinler ve göz için faydası bulunan bitkiler yer alıyor.

Gözbebeği iltihabı

Göz bebeği iltihaplanmasının nedenleri, tedavisi ve göz bebeği iltihabı yaşayan kişilerin dikkat etmesi gerekenler.

Göz kapağı şişliği

Göz kapağı şişliğinin nedenleri, karşılaşıldığında yapılması gerekenler, tedavisi ve göz kapağı şişliği hakkında bilgiler.Tarih : Cumartesi, Temmuz, 2012
Yazar : Yönetici
Okunma Sayısı :
Yorum Sayısı : 10 Yorum
Astigmat, göz yuvarlağının yuvarlak değil yumurta şeklini aldığı ve korneanın iki kesitinin farklı kırılmalar yapması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu iki farklı kırınım sonucunda kişi cismi tam olarak algılayamaz ve bulanık görür. Bu farklılık belkide astigmatın en büyük belirtisidir. Çünkü kişi uzağı ve yakını gölgeli, bulanık görür.

Astigmat

Astigmat belirtileri

İlk olarak görmede sorunlar çıkar. Bulanık, büyük-küçük, gölgeli görmek astigmat olduğunuza bir belirti olabilir. Uzağı dağınık görürsünüz ve görüntü zihninizde net olarak oluşmaz. Astigmat olduğunuzun belkide diğer bir belirtisi baş ağrısıdır. Astigmat hastaları göz çevrelerinde baş ağrısı hisseder. Bazen dayanılmaz boyutlara ulaşan bu ağrılarda bir belirti olabilir.

Astigmat neden olur ?

Astigmat, genetik bir hastaqlıktır. Ve sonradan oluşan değil, var olanın sonrardan ortaya çıkması şeklinde isimlendirilebilir. Çok fazla bilgisayar başında kalmak astigmat yapar gibi bir cümle oldukça yanlış olur. Çünkü bu sizi astigmat yapmaz, var olan hastalığı ortaya çıkarır.

Astigmat teşhisi

Öncelikle bu teşhisi bir doktor yardımıyla koymanız gerekir. Daha doğrusu doktorun koyması gerekir. Sizin evde yukarıdaki belirtilere bakarak “Ben astigmat olmuşum şu gözlüğü kullanayım.” demeniz oldukça saçma olur. Bir uzmana başvurarak alacağınız öneriler ve kullanmanız gereken ilaç/gözlükler sizin sağlığınıza olacaktır.

Büyük ihtimalle doktorunuz önünde bulunduğu cihaza bakmanızı isteyecektir. Bu cihaza bakarken o belirli etkenlere bakacak ve astigmat olup olmadığınıza yada başka bir hastalık olup olmadığına bakacaktır. Eğer doktorunuz ön görüse size bir gözlük verecektir. Bu gözlük sayesinde baş ağrılarınızdan kurtulmanız mümkün olabilir.

Astigmat tedavisi

Astigmatın tedavisi diğer hastalıklara göre bir nebze daha zordur. Bu tedavinin zorluğunu aslına bakarsanız astigmatın derecesi belirler. Eğer 0-1-2 derece arası astigmatınız varsa bu hastalığın tedavisi çok fazla problem teşkil etmez. Kullanacağınız gözlük yada lens ile tedavi olabilirsiniz.

Ancak derecesi yüksek olana stigmat hastaları için bu tedavi belirli boyutlarda zordur.

Lazer tedavisi ile astigmat

Astigmat hastalarının derecesi oldukça önem arzeder. Eğer dercesi 4 gibi yüksek değere sahipse bu hastalarının tedavisi gözlük/lens ile olamaz. Belki sınırlı bir başarı ölçüsüne sahip olsada lazer tedavisi kullanarak astigmat hastalığını tedavi etmeye çalışılır.

Not: Bu yazıyı yazan yazarın astigmat olduğunu söylemek, not düşmek istiyoruz.

Yukarıdaki yazıda yer alan hiçbirşeyi uzman doktor önerisi olmadan uygulamamanız gerektiğini unutmayın (özellikle hamilelerin). Hiçbirşeyden sitemiz sorumlu değildir.
 
 1. Pazartesi, 29 Ara 2014 zamanında 13:32 | #1

  Merhaba. Bende +0.50 astigmat var. Doktora basvurdum hastanede tedavi olmam gerektigini soyledi. Bu tedavi gercekden iyi gelecekmi,faydasi olurmu? Cunku bilyosunuz goz insanin en nazik yeridir. Lutfen cevabinizi bekliyorum. Tesekkurler!

 2. misafir
  Çarşamba, 26 Kas 2014 zamanında 20:30 | #2

  Yanlış bilmiyorsam sabahları keraat vaktinde düzenli olarak kitap okunursa miyopluk azaliyormuş deneyen bi tanidigimda ise yaramış 😉

 3. Perşembe, 06 Şub 2014 zamanında 19:14 | #3

  gözlük numaram 5 ve7 astigmatım napabilirim nasıl bir tedavi uygulanabilir gözlük derecem çok mu yüksek

 4. Pazartesi, 23 Eyl 2013 zamanında 12:12 | #4

  bugun doktora gitim doktor bana gozunde 6 derece asgmirat var dedi lazerle duzeltile bilirmi acaba

 5. nurettin
  Çarşamba, 07 Kas 2012 zamanında 22:38 | #5

  kızımda 3,25-4,25 her iki gözde astigmat çıktı doktor gözlük ve ayrıca göz kapama tedavisi verdi acaba bunlardan nasıl kurtulabilirsiniz lütfen yardım edin

 6. ozan baba
  Salı, 30 Eki 2012 zamanında 16:12 | #6

  çok teşekkürler sağolun verdiğiniz bilgiler için

 7. istenmeyen isim
  Salı, 30 Eki 2012 zamanında 16:11 | #7

  çok teşekkürler

 8. Can
  Pazartesi, 22 Eki 2012 zamanında 16:50 | #8

  Çok teşekkürler 0.50 astigmat ve 0.50 miyop um var benim

  Astigmat tahtayı görmemi zorlaştırıyor. doktora gittim bulanık gördüğüm için 0.50 astigmat ve 0.50 miyop var dedi miyop çok küçük sanırım uzağı küçük görme hastalığı büyütücü ve astigmatı kontrol altına alan bi gözlük verdi sanırım. bunu kullanırsam geçermi felan sordum yada gözlük dışında bi yolu yokmu dedim lazer dedi ama gözlüğü kullanırsam geçicek gibi bişeyde söylemedi kısacası doktor beni sallamadı (salla başını al maşını)
  bende yazdığı gözlüğü kullanıyorum lise 1 deyim dersler 45 dk tenefüsler 5 dk

  Ders içi kullanıyorum tenefüste kullanmıyorum evimiz 15 dk uzaklıkta bu aradada kullamıyorum evde sürekli elimden geldiği kadar takıyorum , taktıkça bu geçermi ?

 9. Ahmet
  Perşembe, 02 Ağu 2012 zamanında 19:18 | #9

  Bende de miyopluk göz kusuru var. Bu tür göz kusurları sosyal hayattamıza bile olumsuz etki etmektedir ne yazık ki.

 10. Astigmat hastası
  Pazar, 22 Tem 2012 zamanında 15:20 | #10

  Astigmat hastalarının nelere dikkat etmesi gerektiğini yazdığınız bizi aydınlattığınız için teşekkürler.

 1. şimdilik geri bağlantı yok
*

Daha fazla Kulak-Burun-Boğaz
Geniz akıntısına ne iyi gelir ?

Geniz yada burun akıntısına ne iyi gelir, geniz akıntısı nasıl geçer ve geniz akıntısına iyi gelen bitkiler.

Kulak ağrısına ne iyi gelir ?

Kulak ağrısına ne iyi gelir, kulak ağrısı nasıl geçer, kulak ağrısına bitkisel ve doğal çözüm.

Horlama ve tedavisi

Horlamnın tanımı, insanların neden horladığı, çözüm önerileri ve horlamanın tedavisi.

Kapat