Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/saglikbi/public_html/wp-config.php:1) in /home/saglikbi/public_html/wp-config.php on line 3

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/saglikbi/public_html/wp-config.php:1) in /home/saglikbi/public_html/wp-config.php on line 3
Zencefil Şifalı bitkisi - Zencefilin faydaları, zencefil nelere iyi gelir

Zencefil

Faydası saymakla bitmeyen zencefilin yararları, kullanım şekli ve yetiştiği bölgeler makale halinde kullanıcıları bekliyor.

Çarşamba, 11 Tem 2012 yorum ekle yorumlara git

Soğan Tüketiminizi artırın

Hemen hemen hergün kullandığımız soğanın faydalarını öğrenmek ve kullanımı artırmak için makaleyi okumalısınız.

Kudret Narı Bitkisi

Şifalı kudret narı bitkisinin faydalarının ele alındığı makalede, dünyada kudret narının kullanım amaçları yer alıyor.

Kırkkilit Otu Bitkisi

Kirkbir otunun günümüzde neler için kullanıldığı, faydaları, hangi hastalıklara iyi geldiği anlatılıyor.

Kedi Otu Bitkisi

Kedi otu bitkisinin faydaları, hangi hastalıklara iyi geldiği ve kullanım şekilleri anlatılıyor.

Kara Halile Bitkisi

Kara halile bitkisinin faydaları, nelere iyi geldiği ve hangi hastalıkları iyileştirmek için kullanıldığı yer alıyor.Tarih : Çarşamba, Temmuz, 2012
Yazar : Yönetici
Okunma Sayısı :
Yorum Sayısı : 2 Yorum
Sarımtırak bir renge sahip olan zencefil tropikal iklim alanlarında yetişir. Kökleri yumru şeklindedir ve toprağın10-15 belki 20 cm kadar altındadır. Türkiye gibi 4 mevsimi yaşayan değilde tropikal alanları bulunduran Hindistan, Çin gibi ülkelerde yetiştirilir ve tarihin çoğu döneminde kullanıldığı araştırma kurumlarınca belgelenmiştir.

Zencefilin bitkisel şifa olarak kullanımının olduğu birçok ülkede sıkça üretiliyor ve tüketimi yapılıyor. Birçok derde deva olarak bilinen zencefilin Hindistan dolaylarında eklem rahatsızlıkları, özellikle çocuklarda görülen şiddetli karın ağrısı ve ölümle sonuçlanabilecek durumlarda kullanılır. Farklı ülkelerin kültürleri, yaşayış biçimleri, atalarının tecrübeleri ülkeden ülkeye farklı kullanım amaçlarının oluşmasına yol açmıştır. Ancak dünya üzerinde bilinen ve zencefilin tanınmasında etkili olan zencefilin faydaları ise soğuk algınlığına iyi gelmesi, hazımsızlıkları gidermesi, ishali önlemesi, mide bulantısını geçirmesinde kullanılmasıdır.Zencefil

Peki zencefili bu kadar önemli kılan ne ? İçeriği zencefili bulunmaz bir nimet kılıyor. Ve yaradana sonsuz şüküre bir vesile oluyor. İçeriğini insanoğlu ne kadar bilebilir ki ? Ancak araştırmalara göre uçucu yağların olması ve fenol bileşikleri bu şifalı bitkiyi önemli kılıyor.

Zencefil bitkisi günümüzde baharat çeşidi olarak raflardaki yerini alabiliyor. Zencefil otundan elde edilen maddeler ile ekmek, pasta ve bazı likörler yapılıyor. Bunları yapmak için sonbahar beklenir. Yaprak döküp sararan zencefilin dış kabuğu soyulur ve 24 saat kadar soğuk suda bekletilir ve güneş yardımı ile kurutulur. Ve toz halini alan zencefil çeşitli ürünlerin eldesinde kullanılır.

Zencefilin faydaları saymakla bitmez ancak biz birkaçını buraya yazalım.

  • Mide ve bağırsakta meydana gelen gaz spazmları, şiddetli ağrıları geçirir.
  • Midede meydana gelen hazımsızlığı giderir.
  • Metabolizmayı hızlandırır.
  • Boğaz şişkinliklerini indirir.
  • İshali kesmeye yardımcı olur.
  • İştah açar.
  • Kalbin daha düzenli ve sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.
  • Etkili solunum almanıza ve rahat uyumanıza yardımcı olur.Zencefil

Bu saydıklarımızızın yanı sıra bulantıyı gideren zancefil son yıllarda kanser tedavisi için bir umut olmuştur. Ancak bu yararları bazı durumlarda zarara dönüşebilir. Eğer iki yaşından küçük çocuklara zencefil verirseniz yada yetişkinlerde aşırı dozda zencefil kullanırsanız bu kötü sonuçlar doğurabilir.

Yukarıdaki yazıda yer alan hiçbirşeyi uzman doktor önerisi olmadan uygulamamanız gerektiğini unutmayın (özellikle hamilelerin). Hiçbirşeyden sitemiz sorumlu değildir.
 
*

Daha fazla Kulak-Burun-Boğaz
Geniz akıntısına ne iyi gelir ?

Geniz yada burun akıntısına ne iyi gelir, geniz akıntısı nasıl geçer ve geniz akıntısına iyi gelen bitkiler.

Kulak ağrısına ne iyi gelir ?

Kulak ağrısına ne iyi gelir, kulak ağrısı nasıl geçer, kulak ağrısına bitkisel ve doğal çözüm.

Horlama ve tedavisi

Horlamnın tanımı, insanların neden horladığı, çözüm önerileri ve horlamanın tedavisi.

Kapat