Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/saglikbi/public_html/wp-config.php:1) in /home/saglikbi/public_html/wp-config.php on line 3

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/saglikbi/public_html/wp-config.php:1) in /home/saglikbi/public_html/wp-config.php on line 3
Lenfoma : Lenf kanseri - Lenfomanın belirtileri, lenf kanserinin tedavisi
Lenf kanseri : lenfoma

Lenf Kanseri : Lenfoma

Lenf sisteminden oluşan kanserlerin genel adı lenfomanın neden olduğu, belirtileri ve lenf kanserinin tedavi süreci.

Çarşamba, 01 Ağu 2012 yorum ekle yorumlara git

Kanser türleri

Kanserin tanımı, kaç tür kanser olduğu ve bazı kanser türleri hakkında açıklamalar yer alıyor.

Kolon Kanseri (Kalın bağırsak kanseri)

Diğer adı kalın bağırsak kanseri olan kolon kanserinin tanımı, belirtileri, nedenleri, tanısı ve tedavisi yer alıyor.Tarih : Çarşamba, Ağustos, 2012
Kategori : Kanser
Yazar : Yönetici
Okunma Sayısı :
Yorum Sayısı : 1 Yorum
Lenf kanseri ve lenfoma farklı iki durumdur. Lenfoma lenf sisteminden oluşmuş kanserlerin gelen adıdır. Yapılan tedavi yöntemleri ile lenf kanseri geçiren birçok kişinin bu hastalıktan başarı ile kurtuldukları görülüyor. Tedavi başarısı yüksek olan bu hastalık da diğer kanser hastalıkları gibi ciddiye alınması gerekir.
Lenf bezeleri
İnsan vücudunda lenfatik sistem denilen bir sistem vardır. Bu sistemi oluşturan damaların içerisinde lenf adı verilen renksiz sıvı vardır. Akyuvarlar bu lenf sıvısı içerisinde yer alır. Bildiğiniz gibi akyuvarlar vücudumuzda yer alan mikroplara karşı savaşır ve savunma sistemimizin temel taşlarından birin oluştur.

Çok kez ensede yada koltuk altınızdaki hafif şiş şeklindeki ve küçük bir nohut tanesine benzeyen bu yapıların ne olduğunu merak etmişsinizdir. Bu şişlikler lenfatik sistemin bağlantı noktalarını oluşturur. Bu düğümler lenf sıvısının savunma sistemine görevini yapmasına yardımcı olur. Bu bağlantı noktaları normalde ele gelmez, hasta kişilerde ise şişer ve ele gelir. Neden olduğu bilinmeyen hastalığın bir virüs sebebiyle meydana geldiği düşünülüyor.

Bağışıklık(savunma) sistemi ile bağlantılı lenfatik sistemin organlarıda bu sistemin organları ile benzerlik sağlayabilir. Bademcikler, dalak, karaciğer, timus ve kemik iliği lenfatik sistemin yardımcı organlarıdır.

Lenf kanserinin belirtileri

Lenf kanserinin belirtileri bezelerde büyüme, geceleri aşırı terleme, kilo kaybı ve kaşıntıdır.


Lenf kanserinin belirtileri

Ciltte meydana gelen kaşıntı, lenf düğümlerinde meydana gelen şişlik, geceleri oluşan aşırı terleme lenf kanserinin en önemli belirtileridir. Bunların yanı sıra meydana gelen kilo kaybı, yorgunluk ve düşmek bilmeyen ateşte lenfomanın belirtileridir. Ele gelmeyen lenf düğümlerinin şişerek ele gelir hale gelmesi belkide en önemli lenf kanseri belirtisidir.Lenf kanserinin belirtileri

Lenf kanserinin tedavisi

Lenfoma en hızlı gelişen kanser türlerinden birisidir. Bu yüzden yukarıda yer alan lenf kanseri belirtilerine sahipseniz ve şüpheleniyorsanız bir an önce doktora başvurmanızda fayda var. Tedavi süreci herkes için aynı değildir ve çevrenizde yer alan lenf kanseri hastaları için uygulanan tedavinin sizin içinde uygulanacağı kesin değildir.

Lenfoma teşhisi konulan kişilerde ilk önce yaşına, vücut bağışıklığına, lenfomanın hızına bakılır ve tedavi için atılacak adımlar belirlenir. Lenfomanın türüne göre kemoterapi yada radyoterapi ile tedaviye devam edilir. Bazı durumlarda ise lenfomanın türüne ve seyrine göre hastaya tedavi önerilmez ve sadece kontrollere gelmesi yeterli görülür.Lenf kanserinin belirtileri

Lenfoma kimlerde görülür ?

Lenfomanın belirli bir yaşı olduğu söylenemez ancak yapılan anketler genellikle 15-34 yaş arası bireylerde biraz daha fazla olduğunu göstermiş ve bu aralık tehlikeli olarak belirtilmiş. Ancak bu sonuçlar 36 yaşındaki bir bireyin lenf kanserine yakalanmayacğı anlamını taşımaz.

Lenfoma bulaşıcı mıdır ?

Lenfoma hastalığı bulaşıcı değildir. Ancak yapılan araştırmalara göz önüne alındığında kardeşi bu hastalığı geçirmiş bireylerin bu hastalığa yakalanma riskinin daha afzla olduğunu gösteriyor.

Yukarıdaki yazıda yer alan hiçbirşeyi uzman doktor önerisi olmadan uygulamamanız gerektiğini unutmayın (özellikle hamilelerin). Hiçbirşeyden sitemiz sorumlu değildir.
 
  1. HAMZA
    Perşembe, 02 Ağu 2012 zamanında 18:37 | #1

    Hastalığın her türlüsü kötüdür. Yazıyı okudum. Gayette faydalı bir içerik oluşturmuşsunuz. Hastalığı, belirtilerini vs. öğrenmiş oldum. Bilginin her türlüsü faydalıdır bana göre. Teşekkürler..

  1. şimdilik geri bağlantı yok
*

Daha fazla Kulak-Burun-Boğaz
Geniz akıntısına ne iyi gelir ?

Geniz yada burun akıntısına ne iyi gelir, geniz akıntısı nasıl geçer ve geniz akıntısına iyi gelen bitkiler.

Kulak ağrısına ne iyi gelir ?

Kulak ağrısına ne iyi gelir, kulak ağrısı nasıl geçer, kulak ağrısına bitkisel ve doğal çözüm.

Horlama ve tedavisi

Horlamnın tanımı, insanların neden horladığı, çözüm önerileri ve horlamanın tedavisi.

Kapat