Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/saglikbi/public_html/wp-config.php:1) in /home/saglikbi/public_html/wp-config.php on line 3

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/saglikbi/public_html/wp-config.php:1) in /home/saglikbi/public_html/wp-config.php on line 3
Kolon Kanseri(Kalın Bağırsak Kanseri) - Nedir ?, Belirtileri, nedenleri, tanısı, tedavisi
kolon kanseri

Kolon Kanseri (Kalın bağırsak kanseri)

Diğer adı kalın bağırsak kanseri olan kolon kanserinin tanımı, belirtileri, nedenleri, tanısı ve tedavisi yer alıyor.

Cumartesi, 11 Ağu 2012 yorum ekle yorumlara git

Kanser türleri

Kanserin tanımı, kaç tür kanser olduğu ve bazı kanser türleri hakkında açıklamalar yer alıyor.

Lenf Kanseri : Lenfoma

Lenf sisteminden oluşan kanserlerin genel adı lenfomanın neden olduğu, belirtileri ve lenf kanserinin tedavi süreci.Tarih : Cumartesi, Ağustos, 2012
Kategori : Kanser
Yazar : Yönetici
Okunma Sayısı :
Yorum Sayısı : Yorum Yok
Kolon, kalın bağırsağın yaklaşık iki metrelik bölümüne denir. Kolonda meydana gelen kansere kolon kanseri denir. Kolon, kalın bağırsağın bir bölümü olduğu için kolon kanserine aynı zamanda kalın bağırsak kanseri denir. Kolon kanseri her yaş insanda görülebilir ancack bu oran olgun dediğimiz kişilerde daha fazla görülür. Tanısı kolonoskopi ile olur. Ayrıca gelişen teknoloji ile birlikte artık kan ile de tanı konulabiliyor.
kolon kanseri
Kolon kanserinin nedenleri

Kolon kanserinin birden çok sebebi vardır ve bunların içerisinde en önlerde genetik özellikler gelir. Öyle ki ailesinde kolon kanserini geçiren kişi olan bireylerin bu kansere yakalanma ihtimali, ailesinde kolon kanseri geçiren kişi olmayanlara göre daha fazladır. Kolon kanserinin diğer sebeplerinin arasında ise beslenme ve kimyasal maddeler göze batmaktadır. Çok fazla lifli gıda tüketimi ve kırmızı et,yağlı besinler de kolon kanserinin sebebi olmasa da kolon kanserine yakalanma riskini artıran faktörlerden.

Kolon kanserinin belirtileri

Kolon kanserinin en önemli belirtileri dışkınızda meydana gelen anormal durumlar ve karnınızda meydana gelen anorlaml durumlardır. Bu anormal durumları karın ağrısı, dolgunluk hissi, gaz, şişkinlik olarak nitelendirebiliriz. Kolon kanserinin belirtilerini şu şekilde listeleyebiliriz;

  • Karında şişkinlik, dolgunluk, ağrı meydana gelmesi.
  • İştahsızlık, halsizlik, çabuk yorulma.
  • Dışkı problemleri. İshal, kabızlık meydana gelir.Kolon kanseri
  • Bilinmeyen sebeplerden dolayı yaşadığınız kilo kaybı.

Kolon kanserinin tanısı

Yukarıda yer alan kolon kanserinin belirtilerini yaşayan kişilerin çoğusu kolon kanserinin tanısında kullanılan kolonoskopiden korkuyor ve gitmek istemiyor. Çünkü kolonoskopi kolon kanserinin tanısında kullanılan en önemli önemli tanı aracıdır. (Kolonoskopi hakkında bilgi almak için tıklayınız.)

Kolonoskopinin dışında birde kan ile kolon kanserinin teşhisi olayı var. Yaptığımız araştırmalar sonucu koldan alınan kan yardımıyla kolon kanseri teşhisi konulmaya çalışılıyor.

Kolon kanserinin tedavisi

Tanısı konulmuş her hastanın tedavisi aynı değildir. Büyük ihtimal ile cerrahi müdahale gerçekleştirilecektir ancak bu kanserinin bulunduğu bölgenin yerine göre değişir.

Ancak kolon kanserinin tedavisinda özellikle kemoterapi ve cerrahi işlem sözcüklerini sıkça duyarsınız. Bu tedavi sürecinde aklınıza gelen tüm soruları doktorunuza sorarak bilgi edinebilir ve içinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Kolon kanserinde cerrahi işlemden önce ve tanı konulduğu anda sormanız gereken soruları bir kullanıcımız göndermiş. İnceleyebilirsiniz.

Yukarıdaki yazıda yer alan hiçbirşeyi uzman doktor önerisi olmadan uygulamamanız gerektiğini unutmayın (özellikle hamilelerin). Hiçbirşeyden sitemiz sorumlu değildir.
 
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok
*

Daha fazla Kulak-Burun-Boğaz
Geniz akıntısına ne iyi gelir ?

Geniz yada burun akıntısına ne iyi gelir, geniz akıntısı nasıl geçer ve geniz akıntısına iyi gelen bitkiler.

Kulak ağrısına ne iyi gelir ?

Kulak ağrısına ne iyi gelir, kulak ağrısı nasıl geçer, kulak ağrısına bitkisel ve doğal çözüm.

Horlama ve tedavisi

Horlamnın tanımı, insanların neden horladığı, çözüm önerileri ve horlamanın tedavisi.

Kapat