Yaban mersini

Yaban Mersini

Diğer adı çay üzümü olan yaban mersininin faydaları, zararları, kullanım şekli, hangi hastalıklara iyi geldiği ve yaban mersini resimleri yer alıyor.

Pazar, 12 Ağu 2012 yorum ekle yorumlara git

Keten tohumu

Keten tohumumun faydaları, hangi hastalıklara iyi geldiği, kullanımı ve çeşitli bilgiler yer alıyor.

Ispanak

Ispanağın faydaları, hangi hastalıklara iyi geldiği, kullanımı ve ispanak hakkında genel bilgiler.

Enginar

Enginarın hangi hastalıklara iyi geldiği, kullanımı, içeriği ve enginarın vücuda faydaları.

Elma yağı

Elma yağının faydaları, hangi hastalıklara iyi geldiği, vücut için önemi ve elma yağının kullanımı.

Ceviz ve ceviz yağı

Ceviz ve cevizden elde edilen yağın faydaları, zararları, nelere iyi geldiği ve ceviz hakkında bilgiler.Tarih : Pazar, Ağustos, 2012
Yazar : Yönetici
Okunma Sayısı :
Yorum Sayısı : Yorum Yok
Diğer adı çay üzümü olan yaban mersini üzerinde çok sayıda bilimsel araştırmalar yapılıyor. Gün geçtikçe hangi hastalıklara iyi geldiği ortaya çıkarılmaya çalışılan yabanmersinin faydalarıda yapılan araştırma sayıları gibi saymakla bitmez. Kullanımı oldukça eskiye dayandığı gibi görünen o ki yaban mersini artık bir alternatif tıp maddesi olmaktan çıkacak ve modern tıpta kullanılmaya başlanacak.

Yaban mersinin kullanım şekilleri

Yaban mersini sadece meyve şeklinde kullanılmaz. Çayüzümü(yaban mersini)’nün kullanım şekilleri meyveden baharatlara, ilaçlardan ekmeklere kadar geniş bir alana sahip. İşte yaban mersininin kullanıldığı alanlar;

 • Meyve ve meyve suyu olarak tüketilebilir.
 • İlaç üretiminde kullanılır.Yaban mersini
 • Pasta, çörek ve hatta meyveli ekmek üretiminde.
 • Baharat sanayiisinde.
 • Çay olarak.

Gördüğünüz gibi kullanım alanları oldukça geniş ve daha yazmadıklarımız var. Biraz sonra yaban mersinin nelere iyi geldiğini okuyunca o zaman kullanım alanlarının gneişliği hakkında yeni bilgiler edinebilirsiniz.

Yaban mersininin faydaları

Yaban mersininin kullanım şekli size vereceği faydayı doğrudan etkileyebilir. Çay yada meyve şeklinde kullanımı yaban mersinin farklı faydaları olduğunu göstermiştir. Gerçekten saymakla bitirilemeyecek kadar faydası vardır ancak bir aşağıda 20-30 tanesini listeledik. İşte yaban mersininin faydaları;

 1. Şeker hastalığına iyi gelir

  Yapılan bilimsel araştırmalar yaban mersinin şeker hastalığına iyi geldiğini ortaya koymuş vaziyette. Ahmet Maranki’nin ve batılı araştırmacıların yaptığı araştırmalar sonucu yaban mersinin şeker hastalarına iyi geldiği ortaya konuldu.

 2. İdrar yollarını temizler, ishali keser

  Yaban mersini idrarı dışarı vermekte sıkıntı yaşayanlara ve ishal olanlara iyi gelir. İshali önlediği gibi idrar yollarını temizleyerek kişinin rahatlamasını sağlar.Yaban mersini

 3. Göz kusuralarına ve göz sağlığına iyi gelir

  Yaban mersinin belkide bilinen en önemli faydaları göz kusurlarına iyi gelmesidir. Göz kuruluğu, miyopluk, katarak, gece körlüğü, gece görüşünü artırıcı özellikleri olan yaban mersini göz sağlığı için çok yardımcı.

 4. Beyin ve kalp sağlığı için yaban mersini

  Bilim adamlarının çalışmları karşılığını verdi ve yaban mersininin beyne ve kalp krizine karşı çok etkili olduğunu ortaya koydu. Beyni genç tuttuğu ve kalp kirizini önleyici etkisi ortaya çıktı.

 5. Sindirim sistemini düzenler

  İçeriği sayesinde sindirim hızlandıran yaban mersini idarar yollarını açtığı gibi kabızlığada iyi gelir. Sindirim sistemini düzenleyici etkisi onun içeriği sayesindedir.

 6. Kansere karşı yaban mersini

  Kolon, karaciğer vebir çok kansere karşı iyi geldiği ortaya çıkan yaban mersininin en öenmli faydalarından biriside budur. Yapılan araştırmalar ve içeriği indecelenen yaban mersinin faydalarından biriside kansere karşı etkisidir.

Yaban mersininin kullanımı

Yaban mersininin kullanım alanları ve şekli yukarıdada bahsettiğimiz gibi oldukça fazla. Yaban mersininin çayı, yaban mersininin suyu, şurubu veya kapsülü mevcut.

Yaban Mersininin çayı : Kurutulan yaban mersininin üzerine kaynamış suyu dökerek demlenir. Daha sonra 5 dakika beklenir ve süzülerek içilir.

Yaban mersininin zararları

Yaban mersinin kan şekerini düşürdüğü için kan şekeri düşük kişilerin kullanmaması önerilir. Aynı zamanda kolesterolü düşük kişilerinde kullanmaması önerilir. Bunlardan farklı olarak bilinen pek fazla yan etkisi olmadığı söyleniyor. Yinede doktor tavsiyesine uyarak kullanmanızda fayda var.

Yukarıdaki yazıda yer alan hiçbirşeyi uzman doktor önerisi olmadan uygulamamanız gerektiğini unutmayın (özellikle hamilelerin). Hiçbirşeyden sitemiz sorumlu değildir.
 
 1. şimdilik yorum yok.
 1. şimdilik geri bağlantı yok
*