Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/saglikbi/public_html/wp-config.php:1) in /home/saglikbi/public_html/wp-config.php on line 3

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/saglikbi/public_html/wp-config.php:1) in /home/saglikbi/public_html/wp-config.php on line 3
Isırgan otu - Isırgan nedir, faydaları, zararları, kullanım şekli
Isırgan

Isırgan otu

Bir çok hastalığa iyi gelen ısırgan otunun nelere iyi geldiği, faydaları, zararları ve kullanım şekli.

Salı, 14 Ağu 2012 yorum ekle yorumlara git

Soğan Tüketiminizi artırın

Hemen hemen hergün kullandığımız soğanın faydalarını öğrenmek ve kullanımı artırmak için makaleyi okumalısınız.

Kudret Narı Bitkisi

Şifalı kudret narı bitkisinin faydalarının ele alındığı makalede, dünyada kudret narının kullanım amaçları yer alıyor.

Kırkkilit Otu Bitkisi

Kirkbir otunun günümüzde neler için kullanıldığı, faydaları, hangi hastalıklara iyi geldiği anlatılıyor.

Kedi Otu Bitkisi

Kedi otu bitkisinin faydaları, hangi hastalıklara iyi geldiği ve kullanım şekilleri anlatılıyor.

Kara Halile Bitkisi

Kara halile bitkisinin faydaları, nelere iyi geldiği ve hangi hastalıkları iyileştirmek için kullanıldığı yer alıyor.Tarih : Salı, Ağustos, 2012
Yazar : Yönetici
Okunma Sayısı :
Yorum Sayısı : 1 Yorum
Isırgan otu, yaprakları tırtıklı olan yeşil renkli bir bitkidir. Hemen hemen her ortamda yetişebilen ısırgan otunun halk arasında tanınmasının en önemli sebeplerinden biride bedeninize temas ettiği zaman orayı kaşındırmasıdır. Boyu 1 metreye kadar çıkan ısırgan otunun büyük ve küçük olmak üzere iki türü vardır. Bu türler birbirine benzer ve ikiside ülkemizde yetişir.

Isırgan otunun faydaları

Isırgan otunun faydalarını saymaya başlarken belkide en önce bitkinin kendini koruyabildiğini söylemek gerekir. Yapılan araştırmalar ısırgan otunun bizi kaşındıran özelliği sayesinde kendisini koruduğunu ortaya koyuyor. Isıragan otunun diğer faydalarına gelince karaciger ve safra kesesi hastalıklarına iyi gelir , dalak hastalıklarına iyi gelir, balgama iyi gelir ve balgamı çözer, mide kramplarına ve ülserlerine , bagırsak ülserlerine ve akciger hastalıklarına iyi gelir. Aynı zamanda saçada çok iyi gelen ısırgan otunun saçın dökülmesini önlemek, kepeği azaltmaya yardımcı olmak gibi faydalarıda vardır.

Bir çok üniversitede araştırma konusu olan ısırgan otunun ülsere iyi geldiği, mikroorganizmaların yayılmasını engellediği ve ağrı kesici özellikte olduğu kanıtlanmış durumda.

Isırgan otu nasıl kullanılır ?

Isırgan otu çay, yemek, tantür, kapsül vs. kullanım şekilleri vardır. Bunlar içerisinde en bilineni çay ve yemekleridir.

Isırgan otu yapraklarından çay : Gün içerisinde ortalama 3 bardaktan fazla tüketmemeniz önerilen ısırgan otu çayını aç karnına içmelisiniz. Bir tatlı kaşığı ince kıyılmış ısırgan otunun içerisinde kaynamış su bulunan bir su bardağına dökülmesi ve 5-10 dakika beklenerek demlenmesi ile oluşan ısırgan otu çayını süzerek içebilirsiniz.

Isırgan otu ile saç yıkamak : Saçınızı eğer ısırgan otu ile yıkarsanız daha gür çıkan saçlarınız daha güçlenir. Saçınızdaki kepek sorununada iyi gelecek olan ısırgan otunun yaprakları veya kökü ile saçınızı yıkayabilirsiniz.

Yapraklar : Ortalama 5 avuç ısırgan otu yaprağını 5 litre suya koyarak ısıtın, ancak kaynatmayın. 5-10 Dakika demlenmesini bekleyin ve süzerek saçınızı yıkayın.

Kök : Yaklaşık 2 avuç dolusu ince ince parçalanmış ısırgan otu kökünü 10-12 saat soğuk suda bekletin ve daha sonra kaynatmadan ısıtın. 5-10 dakika demlenmesini bekleyin ve sodalı sabun ile saçınızı yıkayın.sodalı sabun gerekir.

Isırgan otu yemekleri : Isırgan otunun aynı zamanda çok çeşitli yemekleri vardır. Bu yemeklerde vitamin deposu sayılabilir. Bol miktarda demir ve diğer vitaminleri içeren ısırgan otunu en azından ayda bir yaparak çocuklarınızın ve sizin sağlıklı gelişimine bir katkı sağlayabilirsiniz.

Isırgan otunun zararları

Isırgan otunun genel anlamda sorunu sindirim sorunlarına yol açmasıdır. Hafifte olsa sindirim sorunlarına yol açabilir ancak bazı durumlarda kullanmaması gereken kişiler vardır. Aşağıda kimlerin kullanmaması gerektiği açıkça ifade edilmiştir.

  • Prostat kanseri olasılığı ortadan kalkmadan BPH için ısırgan tedavisine başlanmamalıdır.
  • Diyabet, tansiyon ve antikoagülan ilaç kullananlar doktorlarına danışmadan ısırgan ürünleri kullanmamalıdır.
  • Anti-enflamatuar ilaç kullananlaın ısırgan otunu uzmanlara sormadan kullanmaması gerekir.
  • Hamile kadınların kullanmaması gerekir.
  • Kemoterapi – radyoterapi alanların ısırgan otunu doktora sormadan kullanmaması gerekir.

Isırgan otu soruları ve cevapları

Yukarıdaki yazıda yer alan hiçbirşeyi uzman doktor önerisi olmadan uygulamamanız gerektiğini unutmayın (özellikle hamilelerin). Hiçbirşeyden sitemiz sorumlu değildir.
 
*

Daha fazla Kulak-Burun-Boğaz
Geniz akıntısına ne iyi gelir ?

Geniz yada burun akıntısına ne iyi gelir, geniz akıntısı nasıl geçer ve geniz akıntısına iyi gelen bitkiler.

Kulak ağrısına ne iyi gelir ?

Kulak ağrısına ne iyi gelir, kulak ağrısı nasıl geçer, kulak ağrısına bitkisel ve doğal çözüm.

Horlama ve tedavisi

Horlamnın tanımı, insanların neden horladığı, çözüm önerileri ve horlamanın tedavisi.

Kapat